D-Vitamin
D vitamin egy olyan kategória, amely számos terméket foglal magába, amelyek különböző mennyiségű D-vitamint (kalciferolt) tartalmaznak. Ezt a vitamint napfény-vitaminnak is nevezik. Ennek az az oka, hogy a napsugarak beindíthatják ennek a vitaminnak a termelődését az emberi szervezetben. Hiánya a szervezetben különösen ősztől tavaszig gyakoribb, amikor az emberek több réteg ruhát viselnek és több időt töltenek bent. A D-vitaminnak két fő formája van. Pontosabban ez a D2-vitamin (ergokalciferol) és a D3-vitamin (kolekalciferol).
Az ergokalciferol növényi eredetű és biológiailag kevésbé hasznosítható. A D3-vitamin főleg állati eredetű. Az egyetlen kivétel a zuzmóból készült kolekarciferol, amely a legjobban felszívódó növényi eredetű D3-vitamin. A vitaminnak ez a formája értékesebb az emberi szervezet számára, mivel hatékonyabban tudja növelni a vér D-vitamin-szintjét.
Az étrendben a D-vitamin fő forrásai a gombák, makréla, szardínia, tonhal vagy halolaj. Azonban fogyaszthatjátok tabletta, kapszula, pezsgőtabletta, gumicukorka, csepp, spray vagy olaj formájában is.
Mi a D-vitamin feladata a szervezetben?
A D-vitamin részt vesz a szervezet sejtosztódásában. Ezenkívül az immunitás megfelelő működését, az egészséges fogakat, csontokat és izmokat is befolyásolja. Ugyanakkor hozzájárul a kalcium és a foszfor megfelelő felszívódásához is, ami szintén a csontok megfelelő működéséhez kapcsolódik. Ez különösen fontos az idős emberek számára, akiknél nagyobb az esés és a csonttörés kockázata.
Mennyi az ajánlott napi D-vitamin-bevitel?
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (továbbiakban EFSA) módszertanának és a Német Táplálkozási Társaság (továbbiakban DACH) referenciaértékeinek megfelelő ajánlott napi bevitel egy átlagos felnőtt számára.
- Irányadó napi beviteli érték az EFSA alapján: 15 μg
- Irányadó napi beviteli érték a DACH alapján: 20 μg (a nap UV-sugárzásából származó endogén képződés hiányában)